Jakie szuflady kuchenne wybrać? Eksperci podpowiadają!

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom kuchnia może naprawdę wspierać Twoje działania, a przedmioty niejako „same wpadać ręce”. Wiele rzeczy uwarunkowane jest organizacją przestrzeni przechowania. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności i wygodzie, klasyczne szafki zamień na szuflady. Jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje współczesny rynek? Co sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy poniżej. Poznaj sekrety dobrze zaprojektowanej zabudowy z szufladami kuchennymi w roli głównej!

Planowanie praktycznego wnętrza – co musisz wiedzieć?

Ustawienie mebli oraz organizacja ich wnętrza mogą wspierać lub sabotować działania kuchenne. Dlatego projektowanie zabudowy musi być starannym i wieloaspektowym procesem.

Na początek przypomnijmy podstawową zasadę, która ułatwia aranżację ergonomicznego wnętrza. Aby przestrzeń, w której przygotowujesz posiłki, była funkcjonalna, warto wydzielić w niej trzy strefy użytkowe:

 • przechowywania,
 • gotowania,
 • zmywania.

Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli każda z tych 3 przestrzeni stanowić będzie wierzchołek trójkąta. Zaleca się zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi strefami.

Kolejnym elementem zapewniającym wygodę jest umiejscowienie szafek i zaplanowanie ich wnętrza. Dobre rozlokowanie przestrzeni przechowania sprawi, że najczęściej wykorzystywane przedmioty będą zawsze pod ręką.

To właśnie zastosowanie szuflad kuchennych pozwoli na horyzontalne wydzielenie stref przedmiotów i produktów używanych:

 • stale (na wysokości rąk i wzroku),
 • często (nad i pod pierwszą strefą),
 • sporadycznie.

Szafki o jednolitym wnętrzu utrudniają zadbanie o ergonomię poziomów. Ona z kolei bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby schyleń podczas prac w kuchni, a zatem wygodę.

W przepastnych szafkach łatwiej także o bałagan. Najgorzej sprawa ma się z produktami spożywczymi, które leżą przy tylnej ścianie mebla. Często o tym, że je mamy przypomina dopiero przelatujący mól. Takich sytuacji również pomagają uniknąć wysuwane elementy, dzięki którym zawartość modułu widzisz „jak na dłoni”.

Rodzaje szuflad kuchennych oraz ich przeznaczenie

Współczesne szuflady to już nie wyłącznie przestrzeń na uporządkowanie sztućców. Odpowiedniej wielkości moduły meblowe typu cargo pozwalają na wygodne schowanie garnków, żywności o różnych gabarytach, AGD, koszy na śmieci i innych.

Wysuwane komory montuje się w miejscach, które kiedyś pozostawały niewykorzystane, np. pod piekarnikiem lub zlewozmywakiem. Ich przeznaczenie oraz wielkość mogą być bardzo różne.

Podstawowe różnice

Różnie między kuchennymi szufladami zaliczyć można do dwóch kategorii: technicznej i estetycznej. Dotyczą one głównie:

 • głębokości, szerokości i wysokości komory,
 • prowadnic,
 • rodzaju mechanizmu otwierania (uchwytowe lub bezuchwytowe),
 • możliwości zastosowania rozwiązań modułowych,
 • możliwości organizacji wnętrza.

Oprócz pojedynczych wysuwanych komór rozróżniamy także takie:

 • z wysokim frontem (za jednym frontem),
 • wewnętrzne w jednej szafce.

Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto dobrze zorientować się w swoich potrzebach i wybrać to, co wpisze się w nie najlepiej. Przy zabudowie na wymiar sprawa jest prosta – specjaliści zaprojektują meble kuchenne spełniające Twoje wymagania. Poniżej znajdziesz przykłady zastosowania szuflad, dzięki którym Twoja kuchnia stanie się naprawdę praktyczna.

Wypełnienie przestrzeni narożnikowych mebli

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na funkcjonalną zabudowę każdego skrawka kuchni. Doskonałym przykładem są wysuwane elementy, które montuje się w przestrzeniach narożnikowych mebli. Dzięki dodatkowym organizerom maksymalnie wykorzystasz wnętrze nawet nietypowego pod względem kształtu modułu.

Zagospodaruj miejsce pod zlewem

Na ten innowacyjny patent decyduje się coraz więcej osób. Zagustują w nim esteci, którzy lubią, gdy na blatach oraz innych powierzchniach znajduje się jak najmniej przedmiotów. Skorzystają na nim także właściciele małych pomieszczeń kuchennych. Szufladę pod zlewem, bo o niej tu mowa, wykorzystasz do przechowania:

 • płynu do naczyń,
 • gąbek i ściereczek,
 • mydła do rąk,
 • tabletek do zmywarki,
 • innych przedmiotów, z których korzystasz w tej strefie.

To fantastyczny sposób na zagospodarowanie miejsca, które wcześniej pozostawało puste.

Pod piekarnik

Jeśli chcesz uniknąć składowania form do ciasta w piekarniku, postaw na wysuwany element montowany pod piecem. W jego wnętrzu możesz trzymać także, np.:

 • papier do pieczenia,
 • folię aluminiową,
 • akcesoria.

Ukryty blat do zadań specjalnych

Potrzebujesz więcej powierzchni roboczych, jednak nie masz miejsca na dostawianie mebli? Świetnie sprawdza się w tym przypadku wyciąg podblatowy. To element, który z łatwością wysuniesz wtedy, gdy potrzebne Ci będzie dodatkowe miejsce do pracy.

Warto rozważyć montaż takiego detalu, jeśli masz w zwyczaju przygotowywać duże spotkania z bliskimi. Ten patent ułatwi Ci także zdobienie ciast oraz realizowanie innych zadań wymagających precyzji i dostępu do „obiektu” z kilku stron. W przypadku, gdy podczas imprezy dzieje się dużo i szybko, a na sprzątanie nie ma czasu – wysuniętą część łatwo schowasz, aby jej czyszczeniem zająć się po wyjściu gości.

To rozwiązanie idealne do małych pomieszczeń, w których każda dodatkowa powierzchnia jest niezwykle cenna.

Kuchenna spiżarnia

Wysokie szuflady kuchenne typu cargo mogą odegrać rolę spiżarni. W zależności od potrzeb, wnętrze takiej szafki przedzielisz np. jedną półką. Na dole zyskasz wtedy przestrzeń do przechowywania cięższych przedmiotów, takich jak np. duże słoiki z przetworami. Górną półkę zagospodarujesz lżejszymi produktami. Jeśli planujesz przechowywać kruche rzeczy, upewnij się, że prowadnice zapewniają płynne działanie komór.

Taka domowa spiżarnia powinna być montowana z dala od źródeł ciepła. To niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku, gdy w domu nie masz piwnicy lub wtedy, gdy zapasy lubisz mieć zawsze pod ręką.

Wąskie szuflady na butelki lub torby

Przeznaczenie modułów o szerokości około 14 cm może być różne. Niektórzy wykorzystają taką przestrzeń do trzymania butelek, wysokich i wąskich słoików. Dla innych natomiast będzie to idealne miejsce do składowania worków foliowych. Takie szuflady z wysokim wkładem dobrze stabilizują przedmioty i nie wymagają dodatkowych organizerów. To rozwiązanie pozwala wykorzystać nawet wąską wnękę między szafkami.

Wygodna segregacja odpadów

Sięganie do szafki pod zlewem, aby wyrzucić coś do kosza podczas gotowania lub pieczenia, może być bardzo niewygodne. Otwieranie drzwiczek i schylanie się to ruchy, które zdecydowanie nie upłynniają pracy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wysoką, wysuwaną komorę, w której swobodnie mieści się kilka pojemników na odpady. Ułatwia to nie tylko prace kuchenne, ale także segregację śmieci i zadbanie o porządek wokół koszy.

Parametry, które mają znaczenie

Powyżej przedstawiliśmy kilka przykładów wykorzystania szuflad. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb. Mebel kuchenny może być zaprojektowany tak, aby spełniał Twoje wymagania. Wiele rozwiązań tworzy się na indywidualne zamówienie. Podczas planowania zabudowy warto myśleć nie tylko o estetycznym aspekcie wnętrza, ale także o parametrach technicznych, które powinna ona uwzględniać.

System otwierania szuflad kuchennych

Uchwyty przestały być standardem w meblach do zabudowy kuchni. Mogą one jednak stanowić efektowny detal, który doda im charakteru. Projektanci wnętrz nazywają elementy służące otwieraniu i zamykaniu „biżuterią mebla”. Jest w tym określeniu wiele prawdy, dlatego warto wybierać te detale bardzo starannie i zgodnie ze stylem aranżacji. Możesz także postawić na rozwiązania bezuchwytowe, które sprawiają, że wnętrze jest minimalistyczne.

Innowacyjny Servo Drive

Touch Control to nowoczesna technologia, która uwrażliwia fronty mebli na dotyk. Dzięki temu mechanizmowi wystarczy delikatne dotknięcie szuflady łokciem lub palcem, aby dostać się do wnętrza mebla. Czym konkretnie jest to rozwiązanie? To niewielkie urządzenie elektryczne, które można montować także w istniejących już przestrzeniach kuchennych.

Push to open

Znane wszystkim rozwiązanie Tip on z rodzaju Push to open cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego działanie różni się od systemu Touch Control tym, że należy na front nacisnąć nieco mocniej. Specjalny odbojnik automatycznie otwiera szufladę kuchenną. Tak jak w przypadku systemu Servo Drive Touch Control zyskujesz komfort otwierania szafek, nawet jeśli masz brudne ręce. Dolny moduł dociśniesz kolanem lub biodrem i gotowe!

Domykanie w stylu „soft close”, czyli cisza i jakość

Oprócz wygodnego otwierania, dla komfortu korzystania z kuchni przyda się także zadbanie o odpowiedni system zamykania. Na uwagę zasługują szuflady kuchenne ze stalowymi prowadnicami i systemem spowalniającym „soft close”. Taki mechanizm zapobiegnie trzaskaniu – będziesz mógł skupić się na zadaniach, zamiast myśleć o tym, żeby delikatnie zamykać szafkę.

Mechanizm ten jest dedykowany dla większości modułów na prowadnicach rolkowych i metalbox. To świetne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, którzy krzątają się po kuchni wtedy, gdy maluchy śpią.

Prowadnice

W przypadku, gdy w szufladzie chcesz trzymać rzeczy kruche i delikatne, upewnij się, że zamawiasz mebel, którego prowadnice pozwalają na płynne przesuwanie się modułów. Niektóre z dostępnych mechanizmów to:

 • kulkowe,
 • rolkowe,
 • dolnego montażu.

O poradę w sprawie wyboru odpowiedniego mechanizmu najlepiej zapytać fachowców.

Udźwig – jakie obciążenie zniesie szuflada?

Moduły meblowe nowej generacji bez problemu udźwigną nawet do 30 kg. Wszystko zależy jednak od systemu mocowania i jakości materiałów. Planując kuchnię, dobrze jest zastanowić się, ile kilogramów będzie trafiać do danej części zabudowy i wybrać produkt kierując się tymi informacjami. Inaczej będzie zaprojektowany moduł, w którym będziesz trzymać przyprawy, a odmiennie ten, w jakim masz zamiar przechowywać słoiki z przetworami.

Wkłady do szuflad kuchennych – jakie wybrać?

Organizery to niezawodny sposób na zachowanie porządku i dostosowanie stref roboczych do potrzeb. Dzięki zorganizowaniu w ten sposób wnętrza mebli ułatwisz sobie kuchenne prace i przedłużysz żywotność szafek. Do najbardziej popularnych wkładów należą:

 • „podziałki” na sztućce,
 • kosze i pojemniki na akcesoria i produkty spożywcze (np. na chleb),
 • różnego rodzaju stojaki,
 • uchwyty na talerze,
 • organizery,
 • maty.

Powyższe elementy pozwalają także wykorzystać przestrzeń komory mebla do maksimum – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Oszczędzisz miejsce i z łatwością zachowasz porządek. Specjalne maty chroniące wnętrze modułów bez problemu wyczyścisz.

Systemy organizacji wewnętrznej zamówisz wraz z zabudową. Producenci umożliwiają regulację detali do wielkości mebli kuchennych oraz wybór rodzaju i barwy tworzywa. Dzięki temu stworzysz nie tylko wygodną przestrzeń do przechowania, ale także spójną kolorystycznie.

Funkcjonalna, piękna i uporządkowana kuchnia

Zabudowa z szufladami wspiera ergonomię pracy, ułatwia zachowanie porządku i sprawia, że aranżacja staje się bardziej estetyczna. Nowoczesne systemy pozwalają na zaprojektowanie modułów o różnorodnym przeznaczeniu. To przekłada się bezpośrednio na komfort odczuwany podczas kuchennych prac każdego dnia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Product added to compare.

Strona korzysta z plików cookies w celach określonych w polityce prywatności cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.