- Meble
- 1 polubień
- 1150 odwiedzin
- 0 komentarzy

W trakcie urządzania lub remontowania kuchni wybiera się zarówno meble kuchenne, jak i praktyczne wyposażenie. Jednym z takich sprzętów, które coraz częściej stają się obowiązkowym elementem wystroju, jest okap. Oprócz wyboru modelu o konkretnym designie i parametrach zostaje jeszcze pytanie – jak zamontować okap? Nowoczesne szafki czy gotowe komplety, również te do zabudowy, są przystosowane do tego typu udogodnień. Przekonaj się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej kuchni!
Spis treści
- Okap czy pochłaniacz – co wybrać?
- Jak działa okap i dlaczego jest tak ważny w kuchni?
- Na jakiej wysokości powinien być okap?
- Na co zwrócić uwagę przy montażu okapu w kuchni?
- Rozwiązania prosto dla Twojej kuchni – Meble Lupus
Okap czy pochłaniacz – co wybrać?
Na początek warto zauważyć, jakie są różnice między okapem a pochłaniaczem. Pomoże to podjąć decyzję, które urządzenie sprawdzi się w Twoim wnętrzu lepiej. Oba sprzęty mogą być zamontowane w szafkach kuchennych do zabudowy. Okap nazywany również wyciągiem, wyróżnia się tym, że jest podłączony bezpośrednio do przewodów wentylacyjnych. Wszystkie zapachy z pomieszczenia, przechodzą przez rurę łączącą urządzenie z szybem i wydostają się bezpośrednio na zewnątrz.
Pochłaniacz natomiast funkcjonuje bardziej jako oczyszczacz. Nie ma połączenie z wentylacją, cały proces zachodzi wewnątrz urządzenia. Są tam umieszczone specjalnie filtry węglowe. Zaciągnięte do niego powietrze, jest w nich oczyszczane, a następnie z powrotem uwalniane do pomieszczenia.
Okap ma większą skuteczność w kwestii usuwania kurzu, zanieczyszczeń dostających się przez otwarte okna czy drobnoustrojów. Jego obecność gwarantuje lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu, a dzięki możliwości ukrycia go w szafce okapowej, może być prawie niewidoczny.
Jak działa okap i dlaczego jest tak ważny w kuchni?
Gotowanie i przygotowywanie posiłków wiąże się z wydzielaniem różnych zapachów, nie zawsze przyjemnych. Przy okazji w pomieszczeniu unoszą się też cząsteczki pary wodnej, tłuszczy i kurzu, a także zanieczyszczenia, które dostają się do domu z powietrza. Często brak prawidłowej wentylacji sprawia, że szafki kuchenne do zabudowy szybciej się brudzą. Dlatego zainwestowanie w wysokiej jakości urządzenie służące do odprowadzania i oczyszczania powietrza powinno być podstawą podczas projektowania nowoczesnej kuchni.
Wszystkie okapy działają na podobnej zasadzie – za sprawą podłączenia do rury wentylacyjnej, następuje wymiana zanieczyszczonego na świeże powietrze. Żeby urządzenie mogło być zainstalowane, konieczne jest posiadanie w domu:
- sprawnej wentylacji grawitacyjnej,
- dodatkowej drogi, do której zostanie ono podłączone,
- a także obecność drugiej kratki wentylacyjnej.
To wszystko zapewni prawidłową cyrkulację.
Uruchomienie okapu powinno nastąpić już na początku gotowania, żeby zbierać zapachy, a nie dopiero po skończeniu przygotowywania posiłku. Obecność okapu w kuchni zmniejsza też ryzyko zbierania się wilgoci, dzięki czemu komplet szafek kuchennych i inne elementy wyposażenia oraz produkty spożywcze dłużej zachowają swój wygląd.
Na jakiej wysokości powinien być okap?
Wysokość montowania okapu jest zależna głównie od rodzaju używanego piekarnika. Jeśli w wyposażeniu jest indukcja, to zaleca się umieszczenie urządzenia na wysokości 50-60 cm, w wypadku kuchenek gazowych jest to około 60-70 cm, jednak nie wyżej niż 75 cm. Wyciąg nie może być ani za nisko, ani za wysoko, od tego zależy jego skuteczność i trwałość. Nawet najlepszej jakości sprzęt nie spełni oczekiwań, jeśli zostanie umieszczony w złym miejscu.
Ważna jest też szerokość okapu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest szafka okapowa – 50 cm i takie urządzenie najczęściej kupowane jest w trakcie wyposażania domu. Natomiast, zasada jest taka, że szerokość okapu musi być taka, jak szerokość płyty grzewczej czy kuchenki gazowej.
Na co zwrócić uwagę przy montażu okapu w kuchni?
Chociaż nowoczesne i gotowe szafki kuchenne są przystosowane do montowania okapu, dzięki czemu projektowanie kuchni jest prostsze, to warto dodatkowo pamiętać o kilku elementach. Sprawdź porady naszych ekspertów!
- Okap musi być umiejscowiony tak, żeby z łatwością dało się je regularnie czyścić.
- Odległość od kratki wentylacyjnej nie powinna wynosić więcej niż 2 m, a sam sprzęt musi być ulokowany tam, gdzie jest komin, do którego zostanie podłączona rura.
- Podczas projektowania konieczne jest sprawdzenie, czy gniazdko elektryczne pozwoli na wygodne podłączenie i estetyczne schowanie kabli.
- W trakcie wybierania okapu warto zweryfikować czy ma dodatkowe funkcje, takie jak m.in. regulacja, zegarek, stoper.
- Rozmiar i design okapu powinien być dopasowany do mebli kuchennych i warunków panujących w pomieszczeniu.
- Aby nie zaburzyć wentylacji w domu, do podłączenia urządzenia potrzebna jest podwójna kratka wentylacyjna.
- Montaż musi być wykonany na solidnej i stabilnej ścianie, najlepiej betonowej lub z cegły.
Rozwiązania prosto dla Twojej kuchni – Meble Lupus
Aranżując kuchnię i kompletując niezbędne wyposażenie, polecamy od razu zainwestować w okap i wybrać szafki kuchenne w zabudowie przystosowane do urządzenia. To sprawi, że cały projekt będzie spójny, a wystrój estetyczny. W sklepie internetowym Meble Lupus znajdziesz zestawy i gotowe komplety nowoczesnych produktów w wielu wersjach kolorystycznych o atrakcyjnym designie, więc z łatwością uda się stworzyć wymarzone wnętrze, w którym przygotowanie posiłków będzie przyjemnością. Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie wątpliwości!
Komentarze (0)
Nowy komentarz