- Meble
- 1 polubień
- 1003 odwiedzin
- 0 komentarzy

Podoba Ci się stylistyka vintage? Zastanawiasz się, jak wprowadzić ją do kuchni w bloku? Jakiego rodzaju szafki i meble będą Ci w tym pomocne? Czy tego rodzaju styl sprawdzi się w przypadku ciasnych lub nieustawnych pomieszczeń? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju pytaniami, przeczytaj nasz krótki poradnik! Dzięki niemu poznasz najważniejsze zasady, jakich warto się trzymać, by stworzyć stylową aranżację w klimacie dawnych lat.
Spis treści
Dlaczego kochamy meblowy vintage?
Wielu ludzi z upodobaniem urządza swoje mieszkania czy domy w tej stylistyce. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by również Twoja kuchnia została zaaranżowana w tym właśnie klimacie - nawet jeśli jest to pomieszczenie skromnych rozmiarów. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, uściślijmy, co właściwie kryje się pod terminem vintage.
Oznacza on zamiłowanie do staroci - ale nie antyków. Jest ono sentymentalnym nawiązaniem do tego, co dawne, solidne, zapamiętane z czasów dzieciństwa. W tego rodzaju stylistyce liczą się przede wszystkim:
- szacunek do przeszłości oraz okazów rzemiosła z czasów, kiedy meble miały przetrwać dłużej, niż tylko do końca gwarancji,
- pragnienie ucieczki od tego, co sztampowe, zunifikowane i produkowane na masową skalę,
- postawa proekologiczna, oparta na zasadzie, że lepiej dać starym rzeczom nowe życie, niż kupować kolejne.
Jeśli tego rodzaju światopogląd jest bliski Twemu sercu i pragniesz stworzyć oryginalną aranżację w stylu vintage, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość - to dużo prostsze, niż myślisz. Co więcej, pragnąc zrealizować ten cel, wcale nie musisz szukać starych mebli gdzieś na babcinym strychu - gotowe szafki do kuchni, dostępne w dobrych sklepach doskonale wpiszą się w tę stylistykę i stworzą idealne tło dla prawdziwych staroci.
Jak urządzić kuchnię meblami vintage?
Od czego zacząć tworzenie aranżacji w stylistyce vintage? Przede wszystkim od wyznaczenia głównego nurtu, jaki ma panować w danym pomieszczeniu. W tym stylu główną rolę odgrywają nawiązania do przeszłości, a więc do lat 50., 60. i 70. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności. Przeciwnie - pragnąc stworzyć spójną, elegancką zabudowę kuchni w klimacie vintage, należy trzymać się kilku prostych zasad. Do najważniejszych z nich należą:
- odpowiednie meble. Najlepiej sprawdzi się komplet szafek kuchennych o matowych, tłoczonych frontach,
- sprzęty AGD stylizowane na stare - odpowiednia lodówka, piekarnik, a nawet zwykły toster mogą wpisywać się w styl vintage,
- właściwe tło. Pragnąc wyeksponować białe meble, wybierz ceglaną ścianę lub tapetę we wzory. Przy ciemniejszych szafkach do kuchni możesz zostawić gładkie, białe ściany.
Dla kogo jest meblowy styl vintage?
Mimo iż jest to stylistyka oparta na przeszłości, bardzo chętnie wybierają ją ludzie młodzi. Warto pamiętać, że vintage to nie tylko upodobanie do wzorów z dawnych lat, ale też pewnego rodzaju zabawa formą. Nie chodzi przecież o to, by cofnąć się w czasie i zrezygnować ze współczesnych udogodnień, lecz by pokazać szacunek do przeszłości.
Nowoczesne szafki kuchenne utrzymane w klimacie vintage mogą, a wręcz powinny obfitować w sprytne rozwiązania, jakich nie znano kilkadziesiąt lat temu. Wybierając meble do zabudowy, zadbaj więc o to, by nie zabrakło wśród nich takich elementów, jak:
- wąskie szafki wiszące, dzięki którym wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni,
- szerokie komody z pojemnymi szufladami zapewniające wiele miejsca do przechowywania,
- szafki narożne, umożliwiające zagospodarowanie kątów pomieszczenia.
Gdzie sprawdzi się meblowy vintage?
Czy tego rodzaju stylistyka będzie pasowała do ciasnej, często pozbawionej okna kuchni w bloku? Jak najbardziej! Można wręcz powiedzieć, że jest ona stworzona właśnie do takich pomieszczeń. W latach 60. czy 70. nikt nie słyszał przecież o przestronnych wnętrzach w stylu open space. Tak naprawdę styl vintage sprawdzi się niemal wszędzie:
- w przypadku małych, ciasnych kuchni - tu szafki kuchenne w zabudowie mogą stanąć przy jednej ścianie, dzięki czemu na przeciwległej można wygospodarować niewielki kącik jadalny lub przynajmniej wiszącą pod sufitem półkę dla uprawy roślin i ziół,
- w aneksach kuchennych - tu warto postawić na stylowe meble w stonowanych barwach. Dzięki temu wyposażenie kuchni będzie harmonizować częścią wypoczynkową pomieszczenia, tworząc spójną całość,
- w przestronnych kuchniach połączonych z jadalnią. W takim układzie można wybrać nowoczesne szafki kuchenne utrzymane w stylu vintage, a jednocześnie tworzące wygodną wyspę lub półwysep.
Gdzie kupować?
Urządzenie oryginalnej kuchni w klimacie vintage wcale nie jest trudne - mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym od nas poradom łatwo sobie z tym poradzisz. Jeżeli chcesz mieć pewność, że znajdziesz stylowe meble doskonałej jakości, i w dodatku po korzystnej cenie, odwiedź nasz sklep internetowy. Jeżeli natomiast nie masz pewności, co wybrać i potrzebujesz inspiracji, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci dokonać udanego zakupu.
Komentarze (0)
Nowy komentarz