- Meble
- 0 polubień
- 1653 odwiedzin
- 0 komentarzy

Spis treści
- O czym pamiętać przy pielęgnacji mebli w kuchni?
- Czym czyścić lakierowane meble kuchenne?
- Jakie środki stosować do czyszczenia matowych szafek kuchennych?
- Jak wyczyścić trudne zabrudzenia z szafek kuchennych, aby nie zniszczyć mebli?
- Jak czyścić wnętrze szafek kuchennych?
- Meble kuchenne Lupus – gwarancja najwyższej jakości
Zastanawiasz się, w jaki sposób powinieneś czyścić szafki w kuchni? Jakie ma znaczenie, czy Twoje meble są lakierowane, czy matowe? Co możesz zrobić, by odzyskały swój pierwotny wygląd? A co ze szklanymi gablotami?
Jeżeli chciałbyś poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury. Poznasz niezawodne sposoby pielęgnacji różnego rodzaju szafek, dzięki którym sprawisz, że Twoja kuchnia zyska schludny wygląd.
O czym pamiętać przy pielęgnacji mebli w kuchni?
Przestrzeń, w której codziennie się gotuje, smaży i piecze po prostu musi się brudzić. Nie oznacza to jednak, że masz zrezygnować z prób utrzymania swojej kuchni w czystości. Warto natomiast zadbać o to, by ułatwić sobie pracę i czyścić meble w odpowiedni sposób.
O ile wyczyszczenie blatów zwykle nie nastręcza większych trudności, o tyle umycie drzwiczek lub górnych części wiszących szafek kuchennych bywa już problematyczne. Z czego to wynika? Przyczyny są dwie:
- po pierwsze, powierzchnie poziome czyści się i myje bardzo regularnie. W zależności od intensywności używania kuchni są one przecierane nawet kilka razy dziennie. Tłuszcz nie ma więc szans, by się na nich trwale osadzić,
- po drugie, drzwiczki oraz górne części szafek kuchennych brudzą się nie tylko od przyrządzanych na kuchence potraw. Powodem, dla którego powstają na nich zabrudzenia, jest unosząca się w powietrzu para wodna przesycona drobinkami tłuszczu. To właśnie ona, w połączeniu z kurzem, tworzy na meblach trudną do usunięcia warstwę.
Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularność. Jeżeli będziesz czyścić szafki w kuchni odpowiednio często, każdorazowo zajmie Ci to znacznie mniej czasu niż przeprowadzane kilka razy w roku gruntowne czyszczenie.
Na tym jednak nie koniec. To bardzo ważne, że szafki kuchenne lakierowane wymagają innego traktowania niż matowe meble. W jaki sposób powinieneś czyścić każdą z tych powierzchni? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz poniżej.
Czym czyścić lakierowane meble kuchenne?
Wyczyszczenie lakierowanych szafek kuchennych jest nieco trudniejsze niż mebli o matowych frontach. O ile w tym drugim przypadku możesz pozwolić sobie na intensywniejsze tarcie, o tyle przy delikatnych, lśniących powierzchniach powinieneś zachować ostrożność.
Musisz dołożyć starań, by nie uszkodzić ani nie zarysować błyszczących frontów. Aby temu zapobiec, postaraj się nie trzeć ich zbyt mocno. Nie używaj też tak zwanych druciaków ani szorstkich myjek. Na szczęście nie musisz stosować do czyszczenia żadnych specjalistycznych środków – w zupełności wystarczy Ci ciepła woda i odrobina detergentu, który zwykle stosujesz do mycia naczyń.
Jakie środki stosować do czyszczenia matowych szafek kuchennych?
W przypadku mebli matowych nie musisz aż tak obawiać się powstania ewentualnych zarysowań. Mimo to uważaj, żeby nie uszkodzić powierzchni szafek. Pamiętaj również, by niezależnie od rodzaju czyszczonych frontów, nie używać do czyszczenia zbyt dużej ilości wody. Nadmiar wilgoci może wsiąknąć w strukturę mebla, powodując tak zwane puchnięcie. Jeśli musisz zastosować więcej wody, postaraj się zebrać jej nadmiar ściereczką lub chłonnym ręcznikiem.
Jak wyczyścić trudne zabrudzenia z szafek kuchennych, aby nie zniszczyć mebli?
W przypadku szczególnie uciążliwych zabrudzeń możesz posłużyć się innym środkiem czyszczącym niż płyn do mycia naczyń. Jeśli mimo Twoich wysiłków meble kuchenne nadal pozostają brudne, spróbuj zastosować któryś z poniższych produktów:
- płyn do mycia szyb – zwykle zawiera on alkohol, który powinien łatwo poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami,
- mleczko do czyszczenia mebli. Pamiętaj jednak, by wybrać produkt bez drobinek, ponieważ mogłyby one porysować powierzchnię,
- nawilżane chusteczki do mycia różnych powierzchni w domu.
Szczególnej troski z Twojej strony wymagają szafki kuchenne wiszące szklane. Umieszczone w nich szybki mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub zarysowaniu. Do ich wyczyszczenia najlepiej jest używać miękkiej myjki z tzw. ściągaczką do wody oraz detergentu do mycia okien.
Jak czyścić wnętrze szafek kuchennych?
W przypadku czyszczenia wewnętrznych części mebli warto stosować tę samą zasadę, co przy konserwacji frontów: lepiej wykonywać je częściej, a z mniejszym nakładem sił.
Pamiętaj, by przed wyczyszczeniem całkowicie opróżnić wnętrza szafek. Dzięki temu łatwiej usuniesz zabrudzenia, a przy okazji będziesz miał szansę przeprowadzić mały remanent – być może okaże się, że niektóre z przechowywanych w kuchni rzeczy nie są Ci już potrzebne lub zdążyły się przeterminować i dalsze trzymanie ich w domu nie ma sensu.
Do umycia wewnętrznych części mebli możesz wykorzystać wilgotną ściereczkę. Być może nie będzie konieczności stosowania detergentu, ponieważ zwykle nie dociera tam para wodna ani kurz. Jeżeli jednak chcesz użyć jakiegoś środka myjącego, możesz posłużyć się odrobiną płynu do naczyń.
Meble kuchenne Lupus – gwarancja najwyższej jakości
Wyczyszczenie szafek kuchennych wcale nie jest wielkim wyzwaniem. Jesteśmy przekonani, że bazując na zamieszczonych powyżej poradach, łatwo się z nim uporasz. Pamiętaj, że jeśli będziesz odpowiednio dbać o swoją kuchnię, posłuży Ci ona przez wiele lat. Jeżeli natomiast jesteś dopiero na etapie jej urządzania i poszukujesz mebli wysokiej jakości, odwiedź nasz sklep internetowy. Wierzymy, że dostępna tam oferta przypadnie Ci do gustu i posłuży do stworzenia łatwej do utrzymania w czystości aranżacji.
Komentarze (0)
Nowy komentarz